para pedi twitter

Pasif gelir elde etmenin en iyi yolları yalnızca zenginlerin ilgi alanı değildir. Bir nebze başlangıç ​​süresi ve sermaye ile herkes pasif bir gelir akışı yaratabilir. İster tam zamanlı bir işiniz olsun, ister ekstra nakit arayan bir emekli olun, nakit akışınızı artırmak için pasif gelir fikirleri mevcuttur.

Pasif gelir, kelimenin tam anlamıyla çabasız para değil, daha az çabayla paraya benzer. Temettü ödeyen hisse senetleri veya tahviller gibi bazı pasif gelir stratejileri, kiralık gayrimenkul sahibi olmaktan daha az iş gerektirir. Bu kılavuz, nasıl başlayacağınızı, ne kadar pasif gelir kazanabileceğinizi, gerekli çabayı ve çeşitli pasif gelir yatırımlarını kapsar. 

Pasif Gelir Kazanmaya Nasıl Başlanır?

Pasif gelir kazanmaya başlamanın birçok yolu vardır. Başlamadan önce, ne kadar çaba ve para harcamak istediğinizi bulmanız gerekecek. Ardından sermayenize, becerilerinize ve ilgi alanlarınıza uygun bir pasif gelir fikri seçin.

 1. Pasif gelir akışlarını seçin.

  Pasif yatırım geliri arıyorsanız, yeterli olacak birçok finansal aracı kurum , uygulama ve banka var. Çevrimiçi ürünler satmak veya bir satış ortağı web sitesi başlatmak, bir web sitesi veya sosyal medya platformu oluşturmakla başlar. Gereken çaba başlangıçta daha fazladır ve zaman geçtikçe azalır.

 2. İhtiyaçlarınıza uygun platformu seçin.

  Pasif yatırım geliri arıyorsanız, yeterli olacak birçok finansal aracı kurum , uygulama ve banka var. Çevrimiçi ürünler satmak veya bir satış ortağı web sitesi başlatmak, bir web sitesi veya sosyal medya platformu oluşturmakla başlar. Gereken çaba başlangıçta daha fazladır ve zaman geçtikçe azalır.

 3. Beklentilerinizi belirleyin. 

  Yatırımdan pasif gelir elde etmek, yatırım tutarına bağlı olarak geri dönüşünüzü tahmin etmeyi içerir. %6 getiri sağlayan bir temettü fonuna 5.000$’lık bir yatırım yılda 300$ sağlarken, başarılı bağlı web siteleri ayda 1.000$ veya daha fazla kazanabilir.

En İyi Pasif Gelir Yatırımları

En iyi pasif gelir yatırımları, insan sermayenizi, finansal sermayenizi, zamanınızı ve becerilerinizi dengelemeyi içerir. 

Finansal piyasalara yatırım yapmak, bankacılığı ve hisse senetleri ve tahviller gibi finansal ürünleri kapsar. Mevduat sertifikaları ve yüksek getirili nakit hesapları gibi bankacılık ürünlerini satın almak, finansal piyasa varlıklarına yatırım yapmaktan daha az risklidir ve daha düşük getiri potansiyeline sahiptir. 

Temettü ödeyen hisse senetlerine veya faiz getiren tahvillere pasif yatırım nakit akışı sağlar, ancak anlamlı aylık gelir elde etmek için daha büyük bir yatırım gerektirir. Kitle fonlaması yatırım uygulamaları, halkın sürekli nakit akışı elde etmek için tarım arazileri, büyük ve küçük emlak projeleri, şarap, sanat ve daha pek çok şeyde hisse satın almasına da olanak tanır. 

Finansal varlıklara yatırım yaparken çeşitli risk seviyeleri vardır. En düşük riskli nakit akışı üreten varlıklar, para piyasası fonları, yüksek getirili tasarruf hesapları ve banka mevduat sertifikalarıdır. Temettü ödeyen hisse senetlerine veya hisse senedi fonlarına yatırım yapmak, temettünün kesilmesi ve ayrıca yatırımın anapara değerinin düşmesi riskini taşır. Faiz ödeyen tahviller ve bono fonları da fiyat olarak değişir, ancak faiz ödemesi nadiren kesilir. Vadeye kadar tutulan bireysel tahviller, yatırımın paritesini veya tam değerini iade edecektir. Ancak vadesinden önce satılan tahviller ve tahvil fonları, orijinal ödeme tutarınızın altında satılabilir. 

Gayrimenkul, tarım arazileri, yeni girişimler, sanat, şarap ve daha fazlasına yatırım yapan kitle fonlaması uygulamaları ek riskler taşır. Birçoğu, paranızı çekebilmeniz için uzun kilitlenme süreleri gerektirir. Diğerleri, geleneksel finansal varlıklar kadar sıkı bir şekilde düzenlenmemektedir. Daha yeni platformlarda, varlıkların temerrüde düşme ve işletme kapanma olasılığı daha yüksektir. 

Temettü Hisseleri

Temettü ödeyen hisse senetleri satın almak, halka açık bir şirketin bir kısmına sahip olmanın bir yoludur. Birçok hisse senedi, kazançlarının bir kısmını hissedarlarına nakit temettü ödemesi şeklinde öder. Temettüler genellikle üç ayda bir ödenir. Nakit ödemeyi ek hisse senetlerine yeniden yatırma seçeneğiniz vardır veya nakit temettü ödemesini alabilirsiniz. Temettü ödeyen hisse senedi veya fon portföyü oluşturan uzun vadeli yatırımcılar, pasif gelir elde etmenin en iyi yollarından birine sahiptir. 

Temettü ödeyen hisse senetlerine yatırım yapmak, hem nakit akışı hem de sermaye büyüme potansiyeli olan pasif bir gelir fikridir. 

Temettü Borsa Yatırım Fonları

Bir temettü borsa yatırım fonu (ETF), birçok temettü ödeyen hisse senedine sahip bir yatırım aracıdır. SPDR S&P Global Temettü ETF’si (WDIV) gibi bir yatırım satın alabilir ve temettü ödeyen şirketlerden oluşan bir portföye erişim elde edebilirsiniz. WDIV ETF, sıklıkla ABD şirketlerinden daha yüksek temettü ödeyen küresel şirketlerin sahibidir. Temettü ETF’lerinin çoğu, temettüleri artırma geçmişi olan şirketleri de tarar. 

Temettü ETF’si, düzenli nakit ödemelerin yanı sıra ek bir sermaye takdir potansiyeli bonusu sağlayan başka bir pasif gelir yatırımıdır. Daha yüksek fon ücretleri getirileri azaltabileceğinden, bir temettü borsa yatırım fonu seçerken yönetim ücretlerini göz önünde bulundurun.

Tahviller

Faiz oranları yavaş yavaş yükselirken tahviller yeniden lehte. Hisse senetlerinden farklı olarak tahvil yatırımları, bir şirkete veya devlet kuruluşuna verdiğiniz kredilerdir. Kredi karşılığında düzenli kupon faiz ödemeleri alırsınız. Tahviller, pasif gelir elde etmenin en iyi yollarından biridir çünkü, genellikle 1.000 ABD doları tutarında yeni bir ihraç tahvili satın alır ve vade sonuna kadar tutarsanız, tahvilin vadesinde düzenli nakit faiz ödemeleri ve anapara getirisi alırsınız. Daha düşük kredi dereceli tahviller genellikle daha yüksek faiz ödemeleri ve daha fazla nakit akışı sağlarken, devlet tahvilleri ve yüksek dereceli şirket tahvilleri daha düşük faiz ödemeleri sunar. 

Tahvil değerleri yükselebilir ve düşebilir, dolayısıyla vadesinden önce satmanız durumunda ilk fiyatınızdan daha fazla veya daha az alabilirsiniz. Tahvilin kredi notu, tahvilin temerrüde düşme olasılığını gösterirken, daha düşük dereceli tahviller daha yüksek bir temerrüt riski taşır. Yatırımcılar ayrıca, parmaklarını bile kıpırdatmadan pasif gelir elde etmek için çeşitlendirilmiş karşılıklı tahvil veya borsa yatırım fonlarına yatırım yapabilirler.

Örnek bağ türleri:

 • Devlet
 • İpoteğe dayalı tahviller gibi devlet kurumu
 • Kurumsal
 • Yüksek verim (bazen önemsiz tahviller olarak adlandırılır)
 • Vergiden muaf

Mevduat Sertifikaları

Mevduat sertifikaları (CD’ler), çoğu finans kurumundan satın alabileceğiniz bankacılık ürünleridir. Genellikle 100 ABD doları veya daha fazla olan belirli bir miktarda para yatırırsınız ve yatırılan parayı bir süreliğine bırakmayı taahhüt edersiniz. CD’ler tipik olarak önceden belirlenmiş bir faiz oranı öder ve genellikle üç aydan beş yıla kadar veya daha uzun vadeli olarak verilir. 

Sabit oranlı ve değişken değişken faiz oranı dahil olmak üzere çeşitli CD türleri vardır. Düzenli nakit akışı ve istikrarlı bir anapara değeri arayan yatırımcılar, bir CD merdiveni oluşturabilir ve düzenli aralıklarla CD satın alabilirler. Bir CD’nin vadesi geldiğinde, geliri yeni bir depozito sertifikasına yeniden yatırırsınız. Bu, faiz oranlarının artmasını beklediğinizde nakit akışını artırmak için iyi bir stratejidir. 

Yüksek Getirili Birikim Hesapları

Bir banka yüksek getirili tasarruf hesabı, tipik bir tasarruf hesabından daha yüksek faiz ödemeleri öder. Gerekli minimum bakiye, bir tasarruf hesabınınkinden daha fazla olabilir.

Nasıl pasif gelir elde edeceğinizi merak ediyorsanız, yüksek getirili bir tasarruf hesabı iyi bir seçimdir. Yakın vadeli harcamalar ve acil durumlar için ihtiyaç duyduğunuz paradan pasif gelir elde etmek için, yüksek getirili bir tasarruf hesabı sağlam bir seçimdir ve fonlarınızı likit tutar. 

Yüksek getirili bir tasarruf hesabı açma süreci, geleneksel bir banka hesabı açmaya benzer. Tercih ettiğiniz bankanın web sitesinde “hesap aç” düğmesine tıklayın ve aşağıdakiler gibi birkaç kişisel soruyu yanıtlayın:

 • Hesap türü (tek veya ortak)
 • Adres
 • Sosyal Güvenlik numarası
 • Kimliğinizi doğrulamak için önceki adresler
 • Mevcut ve muhtemelen eski işveren
 • borçlar

Para Piyasası Hesapları

Para piyasası yatırım fonu, kısa vadeli ticari borca ​​sahip bir yatırım aracıdır. Bu yatırım, yüksek getirili bir banka tasarruf hesabına benzeyen bir para piyasası banka hesabından farklıdır. Tipik bir yatırım fonu gibi, birçok yatırımcıdan gelen para, kısa vadeli borçlara ve nakit benzeri araçlara yatırım yapmak için bir araya toplanır. Bu hesapların cazibesi, hisse değerinin bir dolara sabitlenmesi ve getirilerin yüksek getirili nakit eşdeğeri grubunun en yüksekleri arasında olmasıdır. 

Yatırım komisyonculuğu hesabınızda bir para piyasası fonuna yatırım yapmanız gerekecek. Bu yatırımlar likittir ve para birkaç gün içinde çekilebilir. Para piyasası fonlarından elde edilen faiz, nakit akışı için çekilebilir veya gelecek için büyümek üzere yeniden yatırılabilir. 

Alternatif Pasif Gelir Fikirleri

Hisse senedi, tahvil ve nakit pasif gelir fikirlerine alternatifler içeren bir çamaşır listesi bulacaksınız. Bu seçeneklerden bazıları diğerlerinden daha pasiftir. Gayrimenkul yatırımı, sıklıkla “Pasif gelir elde etmenin en iyi yolu nedir?” Sorusuna bir yanıt olarak lanse edilir. Ancak emlak yatırımı, bazıları diğerlerinden daha pasif olan birçok biçim alır. Taşınmaza sahip olmak ve yönetmek, bir boru kırılana veya kiracı kirasını ödemeyene kadar pasiftir. O zaman çok iş var. Gayrimenkul yatırımı ile başlamak için bir miktar sermayeye de ihtiyacınız olacak. Gayrimenkul kitle fonlaması uygulamaları veya gayrimenkul yatırım ortaklıklarına (GYO’lar) yatırım yapmak daha pasiftir. Menkul kıymetleri satın aldıktan sonra nakit akışını beklersiniz.

Çevrimiçi pasif gelir elde etmenin bir başka popüler yolu da bir bağlı kuruluş web sitesi oluşturmaktır, ancak bu, göründüğünden daha fazla iş gerektirir. Bir Airbnb kiralama, mülkü yönetmek için bir ekip tutarsanız yalnızca yarı pasiftir. Geri ödemeli kredi kartları ve alışveriş siteleri pasif bir gelir fikri olarak kabul edilebilir, ancak nakit almak için harcıyorsunuz. Bu net-pozitif bir çaba değil. 

Pasif gelirin diğer alternatifleri, e-kitaplar, kurslar, uygulamalar ve diğer çevrimiçi ürünler gibi dijital mülk satışlarını içerir. Tüm bu pasif gelir fikirleri için, ağır bir başlangıç ​​süresi taahhüdü ve ayrıca bir miktar peşin nakit var. Satışlar beklentileri karşılamazsa, yatırımınızın geri dönüşünü alacağınızdan da daha az emin olursunuz. Size uygun bir strateji olup olmadığını öğrenmek için bu pasif gelir alternatiflerini değerlendirin. 

GYO Yatırım

Gayrimenkul yatırım ortaklığı veya GYO, ticari gayrimenkul havuzuna sahip bir yatırım aracıdır. Gayrimenkul alanında geniş çeşitlilik sağlayan GYO’lar vardır. Ya da yaşlılar için konutlar, öğrenci evleri, depolar, ticari mülkler, ipotekler, alışveriş merkezleri, veri merkezleri veya diğer birçok mülk türüne sahip niş GYO’lar satın alabilirsiniz. GYO’ların nakit akışına sağladığı fayda, kanunen vergilendirilebilir gelirlerinin %90’ını hissedarlara ödemeleri gerektiğidir.1

Eşler Arası Borç Verme

Borç yatırımı, sıradan yatırımcıların banka olmalarını ve başkalarına borç vermelerini sağlayan birçok platformla popülerdir. Groundfloor gibi uygulamalar, yatırımcılara emlak alıcılarına borç verme fırsatı sunar. Diğer platformlar, çeşitli nakit ihtiyaçları için borç alanlarla borç verenleri eşleştirir. 

Bu eşler arası borç verme uygulamaları, diğer geleneksel hisse senedi, tahvil veya nakit araçlardan daha yüksek faiz ödemeleri sunar. Ancak, kredi ödeme temerrütleri getirilerinizi yiyebileceğinden daha risklidirler. Bu riski en aza indirmek için daha kaliteli kredilere yatırım yapmayı ve birçok krediye sahip olarak çeşitlendirmeyi seçebilirsiniz. 

Satış Ortaklığı

Affiliate pazarlamacılar, web sitelerinde veya sosyal medya hesaplarında ürün ve hizmet satarlar ve satış için markadan komisyon alırlar. Satış ortağı pazarlamacılar, ziyaretçileri web sitelerine çekmek için sık sık incelemeler yazar. Bağlı kuruluş pazarlaması için kurulum pasif değildir ve bir web sitesi veya sosyal medya platformu oluşturmayı, bağlı kuruluşlara ödeme yapan şirketlerle sözleşmeler geliştirmeyi ve web sitesine ziyaretçi çekmek için içerik yazmayı içerir. 

Bağlı kuruluş pazarlamasının pasif yönü, içerik yazıldıktan ve bir web sitesi bir ziyaretçi akışı oluşturduğunda, işinizin azalmasıdır. Web sitesi trafiğini sürdürmek ve artırmak için yeni içerik yazmanız ve eski içeriği güncellemeniz gerekeceğinden, bu yalnızca kısmen doğrudur. Ek olarak, nakit akışını genelleştirmeye başlamak aylar veya daha uzun sürebilir. Bağlı kuruluş pazarlamasını, pasif gelir fikirleri merdiveninin daha yüksek çaba gerektiren basamağına yerleştiriyoruz. 

Pasif Gelir Akışlarını Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Risk 

Tüm yatırımlar bir dereceye kadar risk taşır. Mevduat sertifikaları ve yüksek getirili nakit yatırımlar, yatırımınızın anapara değerini riske atmaz, ancak enflasyon nedeniyle zaman içinde satın alma gücünü kaybedebilir. Daha yüksek riskli temettü ödeyen finansal varlıklara yatırım yapmak, temettülerin kesilmesi durumunda anapara kaybetme ve ayrıca nakit akışının azalması olasılığını içerir. Kitle fonlaması pasif gelir yatırımları daha az düzenlemeye tabidir ve paranızı daha uzun süreler boyunca bloke edebilir ve ek temerrüt ve platform arızası riskleri oluşturabilir. 

Vergiler

İkamet ettiğiniz eyaletteki vergiden muaf belediye tahvilleri haricinde, tüm gelirler devlet tarafından vergilendirilir. Vergi sonrası gelir gerçekten önemli olduğundan, yatırımınızın nasıl vergilendirildiğini ve özel marjinal vergi diliminizi anlayın. Temettüler ve faiz ödemelerinin kendi vergi oranları olabilir.

Sıkça Sorular Sorular (S.S.S)

Aktif Gelir ile Pasif Gelir Arasındaki Fark Nedir?

Aktif ve pasif gelir arasında ince bir çizgi vardır. Açıkçası, düzenli bir maaş çeki karşılığında her gün işe gitmek aktif gelirdir. Yiyecek teslimatı, ortak araç kullanma, serbest işler, danışmanlık ve sözleşmeli çalışma gibi görev işleri de aktif gelir yaratmanın yollarıdır. Aktif gelir ile, çalıştığınız için ödeme alırsınız. Pasif gelir fikirleri bir dizi işi kapsar.

Bir miras almayı veya piyangoyu kazanmayı saymazsanız, sıfır çaba karşılığında gelir elde etmek pek olası değildir. Bir kitap yazmak ve ardından telif ücreti almak, pasif gelirin harika bir örneğidir, ancak zaman geçtikçe kitap telif ücretleri düşecektir. Buna karşılık, temettü ödeyen bir hisse senedi fonu satın alırsanız, yatırımı seçtikten sonra fazladan çaba harcamadan sürekli temettü ödemeleri alırsınız. Temettü ödeyen yatırımlar satın almak gibi bazı pasif gelir fikirleri likitken, uzun vadeli emlak sendikasyonları gibi diğerleri daha az likittir. Bazı pasif gelir işleri, nakit akışı karşılığında küçük bir devam eden çalışma gerektirirken, diğerleri daha az pasiftir ve daha fazla sürekli çaba gerektirir.

Az Parayla veya Hiç Para Olmadan Nasıl Pasif Gelir Elde Edebilirsiniz?

Kurslar, uygulamalar, e-kitaplar ve daha fazlası gibi dijital ürünler oluşturup bunları satarak minimum nakit ile pasif gelir elde edebilirsiniz. Kitaplar Amazon’da satılabilirken, diğer ürünleri sosyal medya hesaplarınız veya bir çevrimiçi mağaza aracılığıyla satabilirsiniz.

Pasif Gelirle Yaşanabilir mi?

Evet, pasif gelirle yaşayabilirsiniz. Yaşam maliyetinin düşük olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, pasif gelirle yaşamak en kolay yoldur. Finansal yatırım ve nakit eşdeğeri gelirle yaşamak için daha büyük miktarda paraya ihtiyacınız olacak.

Yılda 30.000 ABD Doları kazanmak için yılda %5 faizle 600.000 ABD Doları yatırım yapmanız gerekir. Dijital ürün veya hizmet satışlarından geçinmek için ayda birkaç bin dolar kazanmanız gerekecek. Aynı şey bağlı kuruluş pazarlaması için de geçerli.

Büyük miktarda yatırım yapılabilir varlık biriktirmiş olan yaşlı bireyler, büyük olasılıkla pasif gelirle yaşayabilirler. İstisnalar, genç yaşta çok para kazanmış, basit yaşayan ve gelir ve sermaye artışı için yatırım yapan kişilerdir.

Doğru Pasif Gelir Fikrini Nasıl Seçersiniz?

Doğru pasif gelir fikrini seçmek için mevcut zamanınızı, risk tolerans seviyenizi ve mevcut sermayenizi değerlendirin. Ayrıca, hangi pasif gelir fikirlerinin sizin için uygun olduğunu belirlemek için becerilerinizi keşfedin. Gelecekteki pasif gelir için yatırım yapmaya başlamanın en kolay yolu, küçük adımlarla başlamak ve yatırımınızı otomatik hale getirmektir.

Bilgilendirme: İçerikler yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen bilgi amaçlıdır.


Paylaş.

Merhaba ben finans ve yatırım merakı olan, bildiklerini de sizlere aktarmaktan keyif alan bir finans bloğu yazarı ve okuruyum.

Cevap Yaz / Ver