Arbitraj Nedir?

Arbitraj, risksiz kar elde etmek için tasarlanmış bir yatırım stratejisini ifade eder. En saf haliyle arbitraj, bir varlığın bir piyasadan satın alınmasını ve aynı varlığın başka bir piyasada daha yüksek bir fiyata satılmasını içerir. Bir hisse senedini, borsada işlem gören fonu (ETF), para birimini, emtiayı veya başka herhangi bir likit varlığı ifade edebilir. Amaç, borsada geçici fiyat farklılıklarına neden olan verimsizliklerden yararlanmaktır.

Örneğin, belirli bir hisse senedinin hisselerinin uluslararası bir borsada hisse başına 30 $ eşdeğerinden işlem gördüğünü, ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde 30,10 $’dan işlem gördüğünü varsayalım. Eş zamanlı olarak döviz üzerinden hisse satın alıp aynı sayıda hisseyi ABD’de satarak, işlemde kendinize hisse başına 0,10 $ kar garantilemiş olursunuz.

Uygulamada bu tür bir arbitrajın söylenmesi yapmaktan daha kolaydır. Modern finansal piyasalar son derece verimlidir ve aynı varlık için fiyat farklılıkları nadiren birkaç milisaniyeden daha uzun sürer. En başarılı arbitraj tüccarları (veya arbitrajörler), son derece hızlı bir şekilde ortadan kaybolan fırsatlardan yararlanmak için gereken sermayeye ve gelişmiş ticaret sistemlerine sahip oldukları için büyük finansal kurumlar için çalışmaktadır.

Varlıkların farklı piyasalarda aynı anda satılması arbitrajın en saf tanımı olsa da başka biçimleri de vardır.

Birleşme Arbitrajı #

Yatırımcılar tarafından kullanılan bir diğer yaygın arbitraj şekli, birleşme arbitrajı olarak bilinir. Bu gerçekten risksiz bir yatırım stratejisi olmasa da, doğru kullanıldığında güçlü getiriler elde etmenin çok düşük riskli bir yolu olabilir.

Birleşme arbitrajının ardındaki genel fikir, bir şirketin bir başka şirket tarafından belirli bir fiyat karşılığında, genellikle de en son işlem fiyatına göre bir prim karşılığında satın alınmayı kabul etmesidir. Duyuru sonucunda hisse senedi fiyatı genellikle üzerinde anlaşmaya varılan satın alma fiyatına yakın (ama yine de daha düşük) bir seviyeye yükselecek.

Varsayımsal bir örnek olarak, A Şirketinin hisse başına 80 Dolar’dan işlem yaptığını ve B Şirketi tarafından hisse başına 100 Dolar nakit fiyatla satın alınmayı kabul ettiğini varsayalım. Sonuç olarak hisse senedi fiyatı hızla 95 dolara yükseldi ve anlaşmanın yaklaşık altı ay içinde tamamlanması bekleniyor. Hisseleri şimdi 95$’a satın alırsanız ve anlaşma anlaşmaya varıldığı gibi sonuçlanırsa, hisse başına 5$ kar elde edeceksiniz.

Birleşme arbitraj fırsatını değerlendirirken dikkate alınması gereken birkaç önemli faktör vardır. En önemlisi, anlaşmanın gerçekten gerçekleşme olasılığını değerlendirmek önemlidir. Satın alan şirket, anlaşmayı tamamlamak için finansman sağlama konusunda herhangi bir sorunla karşılaşabilir mi? Düzenleyiciler antitröst endişeleri nedeniyle anlaşmayı engelleyebilir mi? Genel olarak konuşursak, anlaşmanın riski ne kadar yüksek olursa, işlem fiyatı ile satın alma fiyatı arasındaki fark da o kadar büyük olacaktır.

Anlaşma gerçekten sonuçlanana kadar satın alma fiyatının tamamını alamayacağınız için dikkate alınması gereken bir zamanlama da vardır. Örneğin, bir anlaşmanın tamamlanması altı ay sürerse, paranız bu süre boyunca arbitraj oyununa bağlı kalacaktır.

İlgili bir not olarak, kısa vadeli Hazine tahvili gibi yatırımlardan alabileceğiniz risksiz getiriyi de dikkate almanız gerekir. Eğer bir arbitraj stratejisi yıllık %6 getiri sağlıyorsa ve siz sadece kısa vadeli Hazine tahvilleri satın alarak veya paranızı FDIC sigortalı mevduat sertifikasına koyarak %5 getiri elde edebiliyorsanız, bu stratejiyi takip etmeye değmeyebilir.

Birleşme Arbitraj Örneği #

Birleşme arbitrajı, efsanevi yatırımcı Warren Buffett da dahil olmak üzere dünyanın en tanınmış yatırımcılarından bazıları tarafından kullanılan popüler bir stratejidir.

Nisan 2022’de Buffett, Berkshire Hathaway’in hisse portföyü aracılığıyla Activision Blizzard’da (ATVI) büyük bir hisse elde etti ve bunun bir birleşme arbitraj oyunu olduğunu özellikle söyledi. Hissenin açıklandığı sırada Activision hisse başına yaklaşık 75 dolardan işlem görüyordu, ancak Microsoft (MSFT) şirketi hisse başına nakit olarak 95 dolara satın almayı kabul etmişti.

Geniş yayılmanın nedeni, anlaşma sonuçlanmadan önce aşılması gereken bazı büyük düzenleyici engellerin olması, dolayısıyla yatırımın karşılığını alamama ihtimalinin önemli olmasıdır. Aslında, üzerinden bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen anlaşma hala beklemede ve önde gelen düzenleyici kurumlardan biri anlaşmayı engelleme niyetini zaten açıkladı.